Kdo musí mít energetický štítek

1) Kdo musí mít energetický štítek a proč?

Průkaz musí pořídit majitel domu nebo bytu tehdy, pokud jej prodává. U pronájmu bytu začne povinnost platit až od roku 2016. Většina novostaveb už štítek má, týká se to tedy hlavně starších nemovitostí. Smyslem energetických štítků je ukázat, jak by se dalo ušetřit na vytápění a spotřebě energií (elektrice a plynu). Štítek je pouze úřední doklad, jde o dvě stránky A4 (plus další stránky příloh s výpočty), na samotný dům ho lepit nemusíte.

2) Kolik štítek průměrně stojí a jaká je pokuta za jeho nezhotovení?

Cena je samozřejmě různá. U bytů záleží na rozloze (je výhodné pořídit si štítek na celý bytový dům), u rodinných domů je cena PENB zhruba mezi třemi až deseti tisíci korunami. Průkaz ENB platí deset let nebo do provedení větších zásahů na nemovitosti (rekonstrukce , zateplení, nová plastová okna, atd.). Existenci štítků kontroluje Státní energetická inspekce a provinilcům hrozí pokuta 50 až 100 tisíc korun, při jeho neexistenci. I když dům nebo byt prodáváte bez energetického štítku, kupující jej od vás může dodatečně žádat.

3) Kdy nemusím mít štítek budovy, existují výjimky?

Ano, výjimky existují. Energetické štítky se netýkají budov s energeticky vztažnou plochou do 50 m2, objektů určených k bohoslužbě (kostely, mešity), objektů pro rodinnou rekreaci (chaty a chalupy), průmyslových a zemědělských budov se spotřebou 700 GJ, budov, které jsou kulturními památkami a nemovitostí v památkové rezervaci nebo památkové zóně.

4) Zdědil jsem dům či byt. Musím mít energo štítek, i když nehodlám dům / byt prodat?

Nemusíte. Dědictví není prodej ani pronájem. Energetický průkaz není nutný ani v případě rozvodu, kdy se společný byt převádí jen na jednoho z manželů.

5) Jsem majitel družstevního bytu a chci ho prodat nebo pronajmout. Musím mít štítek?

U družstevního bytu se formálně nejedná o prodej, ale o převod práva k užívání, povinnost předkládat průkaz tedy ze zákona neexistuje. Obdobně povinnost neplatí při pronájmu družstevního bytu, protože zde jde právně o podnájem. Nicméně celý dům bude muset podle své velikosti průkaz k určitému datu získat. Potom je možné jej ukazovat i při prodeji či pronájmu družstevního bytu.

6) Kde získám další informace o problematice PENB?

Na tomto portále :-) Naleznete zde desítky odborných článků a ucelených informací týkající se problematiky energetických štítků a průkazů energetické náročnosti budov PENB. Odpověď zde naleznou jak majitelé rodinných domů a bytů, tak správci a předsedové SVJ (společenství vlastníků jednotek) a BD (bytových družstev). Seznam akreditovaných energetických specialistů, kteří mohou štítky vydávat, naleznete zde: Seznam energetických specialistů v ČR. Jak se vyznat v energetickém průkazu a jak správně přečíst údaje na štítku, zjistíte tady: Vzor PENB

1 komentář u „Kdo musí mít energetický štítek

  1. Zuzana Husakova

    Prosim o informaci, zda-lu je nutne mit stitek u bj do 50m, kterou rodice prodavaji a je to jiz bj stara cca 50 let? RK stitek chce, predseda SVJ tvrdi, ze stitek tento byt mit nemusi? Dekuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *