Podvodné průkazy PENB – jak je poznám?

V současné době není téměř možné tvořit energetické průkazy (PENB) bez návštěvy technika zhotovující firmy. Respektive je to možné, ale pouze za splnění přísných požadavků a to pouze z aktuálních, přesných a kompletních projektových dokumentací k předmětné budově.

Tvořit průkazy z dokumentací vytažených ze stavebního úřadu nebo nekompletních půdorysů budov například bez výkresů technického zařízení je nepřijatelné, ale často se tento postup vyskytuje. Energetický auditor si následně věci, které v dokumentaci nejsou, vymýšlí a domýšlí a dochází ke zkreslení skutečného stavu budovy.

Vyskytují se energetičtí auditoři, kteří si nechávají podklady měřit a zasílat od samotných klientů, což vede ke zkreslování kvality objektu samotnými majiteli, či předsedy SVJ. Další variantou jsou auditoři, kteří zajišťují podklady pro výpočet po telefonické konzultaci se svým zákazníkem a hodnoty pro výpočet si pak odhadnou z fotodokumentace a vymyslí.

Špatně zhotovené energetické průkazy – ověření platnosti

Tyto průkazy jsou velice nevěrohodné a auditor si zahrává s možností kontroly a následného odebrání svého osvědčení energetického specialisty.  Nejhorší situace, ale nastává pro zákazníka tehdy, kdy tyto špatně zhotovené energetické průkazy mohou ztratit platnost a zákazník, tak nebude mít průkaz PENB, ani peníze a vystavuje se možné pokutě ze strany Státní energetické inspekce, protože naběhl podvodníkovi.

Asociace Energetických Specialistů prostřednictvím svých členů odhalila prvního podvodníka zpracovávajícího průkazy energetické náročnosti budov. Šlo o zajímavý případ, kdy průkaz zpracovala a opatřila autorizačním razítkem ČKAIT osoba, která nemá žádné oprávnění energetické průkazy vyhotovovat. Tento případ se předal dne 30. 5. 2013 Státní energetické inspekci a České komoře autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, kteří sjednali nápravu.

Kvalitu, správnost a pravdivost svého průkazu si každý může ověřit sám na portálu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Co dělat, když zjistím, že mám podvodný energetický průkaz (PENB)?

Pokud máte pochyby a nebo víte, že Váš energetický průkaz PENB je nevěrohodný nebo neplatný máme pro Vás řešení.

Základní signály jsou tehdy, pokud energetický auditor nebo firma, která průkaz budovy tvoří, neprovedla návštěvu Vaší nemovitosti nebo PENB tvořila z neúplné technické dokumentace.

Chraňte se před nepoctivými auditory a předejdete tím nepříjemným problémům. Obraťte se na Státní energetickou inspekci na jejich webu nebo na Ministerstvo průmyslu a obchodu.

Kupní smlouva je napadnutelná až tři roky zpětně, pokud PENB u smlouvy není? Pokud je však průkaz energetické náročnosti nevěrohodný a neplatný, kvůli špatným údajům, tato situace je téměř stejná jako kdyby PENB nikdy nebyl a smlouva může být napadnutelná každým, kdo podá podnět.

Přejeme Vám mnoho štěstí a správnou volbu při výběru energetického specialisty nebo firmy, která Vám bude průkaz energetické náročnosti budovy zhotovovat.

Za celý tým EnergetickyStitekBudovy.cz

Petr Malinka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *